Wybielanie zębów


Przy wybielaniu zębów wiele osób decyduje się na sposoby domowe. Stosując paski wybielające, pasty czy nakładki. Są to metody zdecydowanie tańsze niż wizyta u stomatologa. Nie biorą jednak pod uwagę ryzyka jakie niesie ze sobą stosowanie tych produktów na własną rękę. Szczególnie mamy tu na myśli sytuacje, kiedy preparaty są nakładane na zęby niedoleczone np. z odsłonięty szyjkami i nadwrażliwe. Do tego wybielanie w warunkach domowych bywa nieskuteczne, a w przypadku zębów martwych jest niemożliwe.

Jak osiągnąć sukces przy wybielaniu zębów?

Najważniejsze to dobrać odpowiednią metodę wybielania. Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę powstania przebarwień na zębach mając na uwadze stan zdrowia, przebyte choroby, historię leczenie stomatologicznego. Po przeprowadzonym wywiadzie można wybrać metodę dopasowaną do pacjenta.

Wybielanie zębów nakładkowe – metoda „domowa”

Wybielania nakładkowe rozpoczynamy od wykonania specjalnej szyny. Jest to nakładka ze specjalnym środkiem wybielającym. Żeby wykonać szynę pobieramy tzw. wyciski, które wysyłamy do pracowni techniki dentystycznej. Na ich podstawie przygotowane są szyny.

Pierwszy zabieg wykonujemy w naszym gabinecie. W przestrzeń szyny aplikujemy odrobinę preparatu wybielającego. Przygotowaną szynę nakładamy na łuk zębowy. Kolejne sesje pacjent wykonuje sam. Informujemy pacjenta jak powinien stosować preparat wybielający. Dzięki szczegółowym wytycznym pacjent wie jak uzupełniać żel w nakładce (szynie) i samodzielnie umieszcza ją na zębach na określony czas (kilku godzin). To wszystko w warunkach domowych. Cały proces wybielania nakładkowego powtarza się przez ok. 2-3 tygodni. Metoda wybielania nakładowego jest efektywna, przewidywalna i co najważniejsze bezpieczna.

Wybielanie zębów lampą – metoda gabinetowa

Wybielanie zębów lampą jest bezpieczny i prosty. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj okolice godziny. W tym celu używamy preparat wybielający, który zawiera 35% nadtlenku wodoru. Preparat nanosimy a następnie naświetlamy zęby specjalną lampą. Światło lampy sprawia, że nadtlenek wodoru utlenienia się na powierzchni zęba, rozjaśniając szkliwo.

Żel nakładamy na zęby trzy razy, naświetlenia trwają około 15 minut. Wybielanie zębów lampą daje niesamowite efekty, pozwalając w najlepszych przypadkach rozjaśnić zęby nawet o 14 tonów w skali Vita. Standardowe metody jak pasty przy najlepszym efekcie to jedyne 2 tony w skali Vita.

Naturalnie gabinetowy zabieg wybielania zębów jest stu procentach bezpieczny dla zębów i dziąseł. Krótkotrwałym skutkiem ubocznym może być nadwrażliwość.

Wskazania do wybielania zębów

  • względy estetyczne;
  • usunięcie wszystkich przebarwień.

Co robić po wybielaniu zębów?

  • wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie rzadziej niż co 6 miesięcy,
  • regularnie dbać o higienę jamy ustnej;
  • usuwać złogi nazębne;
  • stosować się do zaleceń lekarza;
  • minimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki.

Powyższe punkty umożliwią utrzymanie efektu wybielenia zębów w bardzo długim czasie.