Szynowanie zębów


Usługa stomatologiczna, polegająca na połączeniu kilku rozchwianych zębów. Wzmacnia to ich wytrzymałość oraz siłę na ścieranie. Zabieg przywraca stabilność zębów, co skutkuje poprawą komfortu i jakość życia.

Zabieg ten stosuje się przede wszystkim z powodu zaawansowanych zmian powstałych w wyniku chorób przyzębia. Często jest to też metodą wsparcia zębów po silnym urazie mechanicznym. Niekiedy stosuje się szynowanie zębów podczas terapii ortodontycznej lub, czasowo, w procesie leczenia po wybranych zabiegach chirurgicznych.

Wskazania wykonania szynowania zębów

  • bruksizm;
  • schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego;
  • zwiększenie wymiaru pionowego zwarcia;
  • szynowanie ruchomych zębów.

Wskazaniem do szynowania rozchwianych zębów nie są tylko względy estetyczne, rozchwiane zęby mogą powodować nawracające stany zapalne przyzębia. Kolejnym częstszym powodem do szynowania zębów są uszkodzenia mechaniczne uzębienia, w wyniku których zęby straciły stabilność.

W takich sytuacjach, gdy sąsiednie zęby nie wykazują patologicznej ruchomości, można założyć na nich szynę z FRC. Etap, na którym doszło do rozchwiania zębów, pozwala stwierdzić, że uraz mechaniczny lub choroba przyzębia jest już w zaawansowanym stadium. Trzeba zatem działać szybko i powstrzymać dalszą patologiczną ruchliwość. Zastosowanie szynowania polepsza zdrowie i higienę jamy ustnej, co za tym idzie samopoczucie pacjenta.

Jak nie doprowadzić do rozchwiania zębów?

Szynowanie zębów to często ostatnia deska ratunku o możliwość utrzymania naturalnego uzębienia w jamie ustnej. Dlatego warto wdrożyć odpowiednie kroki, by zniwelować konieczność stosowania takiego leczenia. Jeżeli chcesz uniknąć zespalania zębów przede wszystkim musisz zadbać i wysoki poziom higieny jamy ustnej. Efekty przyniesie codzienne stosowanie pasty do zębów zawierającej odpowiednio dobrane składniki, które zapewnią ochronę przed rozwojem chorób przyzębia.

Sposoby szynowania rozchwianych zębów

W naszym gabinecie stosujemy dwie najpopularniejsze sposoby na rozchwiane zęby. Używamy kompozyt światłoutwardzalnych lub włokno szklane. Jeżeli jest taka możliwość jako podporę dla szynowania zębów używamy prawidłowo i stabilnie osadzone w kości szczęki lub żuchwy zęby zdrowe.