Podcinanie wędzidełka i plastyka


Wędzidełko języka jest elastycznym fałdem skóry. Skóra ta łączy w linii środkowej dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Czasami wędzidełko podjęzykowe jest zbyt krótkie lub dochodzi do zrostu języka z dnem jamy ustnej. Taki defekt nie pozwala językowi na dotarcie we wszystkie miejsca jamy ustnej oraz na prawidłowe wymawianie głosek, które wymagają podniesienie języka do góry.

Jak poznać, że wędzidełko jest za krótkie?

  • ruch języka w obrębie jamy ustnej jest ograniczony;
  • przy próbie podniesienia języka do góry wędzidełko bardzo się napina i grubieje;
  • język słabo się wysuwa;
  • końcówka języka ma charakterystyczny kształt i przypomina serce;
  • głoski wymagające uniesienia języka do góry (l, sz, ż, cz, dż oraz r) są źle wymawiane.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

W trakcie zabiegu przecinamy błonę znajdującą się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko bądź przy zroście języka z dnem jamy ustnej na plastyce dna jamy ustnej. Podcinanie wędzidełka wykonujemy w znieczuleniu ogólnym.

Po uwolnieniu zrostów języka i przecięciu wędzidełka na powstałe rany zakładamy kilka specjalnych szwów, które nie wymagają usuwania. Pacjenci po zabiegu muszą pamiętać o ćwiczeniach, które uchronią ich przed powstaniem zrostów.

Sama operacja nie sprawia, że język będzie się sam utrzymywał w prawidłowej pozycji. Więc ćwiczenia na wędzidełko mają również za zadanie nauczyć unosić język do góry.