Korony protetyczne


Korona protetyczna ma za zadanie zastąpić ząb pacjenta:

  • po złamaniu,
  • przy całkowitym braku,
  • po rozległym leczeniu kanałowym
  • ze względów estetycznych jak widoczne przebarwienia

Cały zabieg wykonujemy ze znieczuleniem miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny.

Rodzaje koron protetycznych – wady i zalety

Korony protetyczne zębów można wyróżnić ze względu na stopień ingerencji w odbudowę, położenie względem dziąsła, budowę (która wpływa na sposób szlifowania zęba) oraz materiału wykonania.

Korona metalowa

Trwała i stosunkowa tania korona. Niestety wygląda nienaturalnie. Są osoby, u których występują reakcje alergiczne przy zastosowaniu koron metalowych.

Korona cyrkonowa

Wytrzymałe o estetycznym wyglądzie. Nie powodują reakcji alergicznych. Niestety ze względu na ograniczoną przezierność mogą pogorszyć efekt estetyczny. Zdarza się, że ich niesamowita twardość koron cyrkonowych wpływa na ścieranie zębów przeciwległych.

Korona pełnoceramiczna, korona porcelanowa

Naturalny i bardzo estetyczny wygląd. Korony pełnoceramiczne i korony porcelanowe są częściowo przezierne. Sprawia to niesamowite wrażenie naturalnego szkliwa. Nie powodują reakcji alergicznych jak ma to miejsce przy koronach metalowych. Wadą tych koron jest podatność na pękanie. Jako, że są twarde, mogą mieć zły wpływ na zęby przeciwległe powodując ich ścieranie.

Korona porcelanowa na podbudowie z metalu

Elastyczne rozwiązanie mające rozwiązać problem pękania koron porcelanowych.  Z minusów tego rozwiązania należy wspomnieć o możliwości powstania przebarwień przy dziąśle. Elastyczność podbudowy korony opartej na metalu okupiona została możliwością wystąpienia reakcji alergicznych, głównie przy metalach ze stopem zawierających nikiel.

Korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu

Korony protetyczne, które wyglądają bardzo naturalnie a do tego są trwałe oraz wytrzymałe. Świetnie przylegają i nie powodują reakcji alergicznych. Porównując do podbudowy metalowej ma minimalnie większą grubość i jej prawidłowe umiejscowienie jest trudniejsze.

Na czym polega zabieg założenia korony protetycznej?

Założenie korony protetycznej wymaga z reguły dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszej wizycie zbadamy i sprawdzimy ząb pod względem stanu, który pozwoli na wsparcie korony zęba. Kolejno wypełnimy go i przygotujemy na założenie korony. Jeżeli ząb będzie mocno zniszczony przez np. próchnicę i posiadał ubytki należy najpierw go wyleczyć.

Jeszcze w trakcie tej samej wizyty pobierzemy tak zwane wyciski. Następnie szlifujemy korony i ponownie pobieramy wyciski dla zębów, które wymagają zaopatrzenia w korony protetyczne.

Na koniec pierwszej wizyty założymy koronę tymczasową, która ma za zadanie chronić ząb do czasu kolejnej wizyty.