Fluoryzacja zębów
Fluoryzacja zębów, czyli jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii polecany dzieciom jak i dorosłym. Nasycenie zębów fluorem jest skutecznym sposobem na ochronę zębów przed próchnicą i nadwrażliwością zębów. Stąd akcje profilaktyki próchnicy za pomocą fluoru w szkołach. Z problemem próchnicy zmaga się ok 90% nastolatków, 70% osób dorosłych a ponad 50% trzylatków.
Co to jest fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja zębów polega na pokryciu zębów preparatami bogatymi w fluor. W naszym gabinecie stomatologicznym stosujemy specjalne lakiery, które wysycają szkliwo pierwiastkiem po naniesieniu na zęby. Ponadto używamy również odpowiednich pianek, past oraz żeli. W Primadental używamy tylko sprawdzonych i przetestowanych preparatów do fluoryzacji zębów.
Jak fluoryzacja działa na zęby?
- uodparnia szkliwo zębów na działanie szkodliwych kwasów i bakterii;
- wspomaga remineralizację szkliwa, odbudowuje miejsca z drobnymi ubytkami;
- przyhamowuje rozwój bakterii, które mają swój udział w powstawaniu próchnicy;
- tworzy barierę, która utrudnia przywieranie osadu i tworzenia się kamienia nazębnego;
- fluoryzacja wzmacnia szkliwo, zmniejsza nadwrażliwość zębów i dziąseł.
Jak przebiega fluoryzacja?
Fluoryzacja to zabieg bezpieczny i bezbolesny. Fluoryzację przeprowadzamy za pomocą lakierów, żeli lub pianek o wysokim stężenie fluoru.
- Na początku zabiegu bardzo dokładnie czyścimy zęby specjalistyczną obrotową szczoteczką z wszelkich pozostałości jedzenia i zanieczyszczeń.
- Na tak wyczyszczone zęby nakładamy preparat z fluorem, który przyklejamy do zębów.
- W przypadku pianek nakładamy je specjalnymi łyżeczkami. Nadmiar pianki po kilku minutach zostaje przez pacjenta wypluty.
Czego nie robić po fluoryzacji zębów?
- Przez 2 godziny po zabiegu nie pić oraz nie jeść,
- Przez 12 godzin nie myć zębów.
Zaraz po zabiegu poziom fluoru rośnie, a warstwa preparatu wydziela jony fluorkowe. Jedzenie, picie, mycie zębów może przerwać budowanie bariery ochronnej dla naszych zębów.
Fluoryzacja zębów dla dorosłych
Fluoryzację zębów u dorosłych przeprowadza się w przypadkach:
- demineralizacji szkliwa;
- przeciwdziałaniu próchnicy przy wypełnieniach ubytków;
- nadwrażliwości szyjek zębowych;
- przebarwień płytki nazębnej;
- zniwelowania narastania kamienia nazębnego i osadu po wykonanym skalingu lub piaskowaniu;
- osób noszących aparaty ortodontyczne cierpiące na nadwrażliwość zębów.
Skutki uboczne – dlaczego fluoryzację należy przeprowadzać u lekarza stomatologa?
Duże ilości fluoru w organizmie jest szkodliwy. Nieumiejętne przeprowadzona fluoryzacja z dużą ilością środka fluoryzującego może doprowadzić do zatrucia fluorem. Osoby przy zatruciu fluorem cierpią na:
- nudności i wymioty;
- bóle brzucha;
- bóle głowy;
- osłabienie;
- pocenie się;
- ślinienie się;
- łzawienie oczu;
Co robić przy zatruciu fluorem?
Jeżeli zauważysz u siebie objawy zatrucia fluorem, sięgnij po szklankę mleka – z neutralizuje szkodliwe działanie fluoru. W trybie pilnym skontaktuj się z lekarzem by zasięgnąć pomocy lekarskiej.
Jeżeli jesteś rodzicem i używasz dla dziecka pasty z fluorem. Dzieci mają tendencję do połykania pasty przy myciu zębów. Postaraj się by jak najmniej pasty trafiało do układu pokarmowego dziecka. Natomiast po zakończonym myciu zbierz nadmiar pieluszką lub gazą.
Fluoryzacja zębów – Gabinet stomatologiczny Primadental
Fluoryzacja wpłynie pozytywnie na nasze zęby jedynie, gdy zostanie przeprowadzona przez doświadczonego dentystę. Dlatego decyduj się tylko i wyłącznie na usługi gabinetów stomatologicznych, które zadbają o twoje zęby w należyty sposób.