Krwawienie dziąseł. Przyczyny, skutki i leczenie.
Krwawiące dziąsła to problem, który każdego roku dotyka milionów ludzi. Ze stanami zapalnymi dziąseł zmaga się nawet 98% populacji na świecie. Większość z nich można jednak wyleczyć. Wystarczy jedynie zmienić przyzwyczajenia żywieniowe oraz sięgnąć po odpowiednie metody pielęgnacji. Czasem jednak krwawienie z dziąseł może być zwiastunem innych, poważniejszych problemów ze zdrowiem. Poniżej podpowiadamy, jak leczyć krwawiące dziąsła oraz czym zajmuje się peridontolog. Zdradzamy również, dlaczego na zębach powstają przebarwienia oraz, jak się ich pozbyć.
Krwawienie z dziąseł – przyczyny
Krwawienie z dziąseł dotyka osoby w różnym wieku – zarówno kobiety, mężczyzn, dzieci, jak i osoby starsze. Szczególnie narażone są na nie także kobiety w ciąży oraz diabetycy. Leczenie tego schorzenia wymaga rozpoznania czynnika, który wywołał krwawienie. Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł to m.in. uszkodzenia mechaniczne oraz wrodzona podatność na choroby przyzębia. Te z kolei dotykają nawet 35% ludzi na całym świecie. Uszkodzenia mechaniczne dziąseł, zwykle spowodowane są zbyt twardą szczoteczką do zębów, brakiem witamin, a nawet i występowaniem groźnych chorób. Mowa m.in. o stanach zapalnych, paradontozie (zapalenie przyzębia) oraz tzw. bruksizmie – czyli niekontrolowanym zgrzytaniu zębów.
Co oznacza krwawienie z dziąseł?
Czasem krwawiące dziąsła mogą być również wywołane schorzeniami, na które pacjent cierpi. Za najczęstsze choroby powodujące krwawienie uważa się:
- Cukrzycę;
- Anemię;
- Ostry stan zapalny wątroby;
- Marskość wątroby.
Krwawiące dziąsła mogą być także objawem poważnych zaniedbań, które związane są m.in. z:
- Niedoborami żywieniowymi – w tym niedobór witamin C, D i K oraz wapnia, nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu itp.;
- Złą higieną jamy ustnej – w tym niedokładnym szczotkowaniem zębów lub używania zbyt twardej szczoteczki;
- Paleniem papierosów – nikotyna sprzyja rozwojowi infekcji, obniża poziom higieny jamy ustnej oraz spowalnia leczenie;
- Złą dietą – poza niezrównoważoną dietą przyczynami schorzenia mogą być też zbyt twarde produkty spożywcze.
Objawy zapalenia dziąseł
Za najczęstsze objawy zapalenia dziąseł uważa się:
- Zaczerwienienie oraz obrzęk dziąseł;
- Krwawienie i nadwrażliwość dziąseł;
- Posmak krwi w ustach;
- Nadwrażliwość dziąseł oraz ból podczas jedzenia i mycia zębów.
Zlekceważenie tych objawów może doprowadzić do powstawania groźnych stanów zapalnych, które będą się nasilać. Na szczęście jednak leczenie krwawiących dziąseł nie zawsze musi wymagać interwencji lekarza. Pacjentom, u których problem zdiagnozowano w miarę wcześnie, zaleca się zmianę diety. Jeżeli jednak doszło do powstania poważnych zmian chorobowych – konieczne będzie skorzystanie z pomocy stomatologa.
Co jeść na krwawienie dziąseł?
Osobom, których dziąsła krwawią zaleca się niezwłocznie zmienić nawyki żywieniowe. W leczeniu pomoże jedynie zbilansowana dieta, która zapobiega powstawaniu niedoborów. Chorym poleca się także wyeliminować z jadłospisu produkty, które pogarszają stan dziąseł. Mowa m.in. o napojach gazowanych oraz produktach zawierających duże ilości węglowodanów. Należy również spożywać produkty bogate w:
- Witaminę C – jej niedobór zaburza produkcję kolagenu, który jest podstawowym budulcem tkanki łącznej. Jej źródłem są świeże owoce i warzywa;
- Miedź – to składniki wielu enzymów, które są niezbędne w syntezie kolagenu i elastyny. Działa kojąco i przeciwzapalnie. Znajduje się w wątrobie, szpinaku, produktach zbożowych, nasionach strączkowych, orzechach itp.;
- Wapń – podstawowy budulec kości i zębów. Znajduje się w produktach mlecznych i nabiale;
- Skrobię – ma właściwości przeciwbakteryjne.
W walce z krwawiącymi dziąsłami pomaga także picie zielonej herbaty, która obniża ryzyko występowania paradontozy. Pozytywny wpływ na dziąsła ma także spożywanie dużych ilości produktów pełnoziarnistych. Skutecznie obniżają one poziom glukozy, która przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. W trakcie leczenia poleca się także żucie gumy bezcukrowej oraz unikanie twardej żywności, która może podrażnić osłabione dziąsła.
Co na krwawienie dziąseł?
Poza zmianami w sposobie żywienia osobom podatnym na zapalenia dziąseł poleca się zażywanie preparatów bogatych w koenzym Q10. Substancja ta występuje we wszystkich komórkach naszego ciała. Niestety jednak jego produkcja drastycznie spada po 30 r. ż. Na szczęście jednak koenzym ten znajduje się w w wielu produktach spożywczych, np. wołowinie, rybach morskich, pistacjach, szpinaku, roślinach strączkowych itp. Należy jednak pamiętać o tym, że dla zwiększenia efektywności jego wchłaniania, koenzym Q10 należy spożywać wraz z dużymi ilościami tłuszczy. Dobrą alternatywą dla tej metody jest stosowanie produktów zawierających koenzym Q10, np. pastylek do ssania. Niezwykle przydatne są również produkty takie jak:
- Pasta na krwawiące dziąsła – powinna ona zawierać substancje łagodzące np. alantoinę, mleczan glinu, korę dębu. Na uwagę zasługują także produkty zawierające bisabolol, który działa bakteriostatycznie;
- Płyny do płukania jamy ustnej – do płukania jamy ustnej można wykorzystać płyny dostępne w sklepach i aptekach, lub domowe napary z rumianku, kory dębu, mięty, szałwii, goździka itp. Pod żadnym jednak pozorem nie należy sięgać po produkty zawierające alkohol. Mogą one bowiem pogłębić problem;
- Irygatory – leczenie krwawiących dziąseł wymaga także zmian związanych z codzienną pielęgnacją zębów. Poza koniecznością częstego płukania jamy ustnej zaleca się również korzystanie z miękkich szczoteczek do zębów. W czyszczeniu zębów pomocne okazują się także irygatory oraz nici dentystyczne. Irygatory pomagają zwłaszcza w dotarciu do zabrudzeń poniżej linii dziąseł.
Krwawienie dziąseł – jak leczyć?
Krwawienie z dziąseł to problem, którego leczenie wymaga zmiany przyzwyczajeń żywieniowych oraz przestrzegania higieny jamy ustnej. Wszystkim, którzy cierpią na krwawiące dziąsła poleca się także stosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji. Jeżeli działania te nie przyniosą poprawy, poleca się także wizytę u peridontologa. Jest to dentysta, który specjalizuje się w leczeniu dziąseł. Leczenie dolegliwości zaczyna się od usunięcia zalegających złogów dziąsłowych. Następnie lekarz może zaproponować zabieg wygładzający korzenie. Zabieg ten minimalizuje gromadzenie się płytki nazębnej, która powoduje stany zapalne dziąseł. W przypadku pacjentów z bardzo zaawansowanymi stanami zapalnymi konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Powstająca w jamie ustnej płytka nazębna może przyczynić się także do powstawania przebarwień i kamienia nazębnego. Na szczęście jednak dolegliwości te można rozwiązać przy pomocy zabiegów takich jak scaling i piaskowanie.
Dlaczego robią się przebarwienia na zębach?
Przyczyny powstawania przebarwień dzielimy na:
- Zewnętrzne – wywołane produktami spożywczymi, papierosami oraz niektórymi lekami. Są łatwe w wyeliminowaniu – wystarczy bowiem przejść na tzw. białą dietę – pozbawioną kolorowych napojów gazowanych, papierosów, czerwonych sosów, słodyczy, czerwonych warzyw.
- Wewnętrzne – są efektem długotrwałego przyjmowania leków oraz powstają pod wpływem mleka, które spożywa się do 7 r. ż. Często ich przyczyną mogą być także układ hormonalny, w tym problemy z tarczycą. Przebarwienia mogą spowodować także zaburzenia hemoglobiny we krwi oraz fluoroza.
Niezależnie od przyczyny powstawania przebarwień, można je jednak wyeliminować.
Jak rozjaśnić przebarwienia na zębach?
Przebarwienia na zębach można zlikwidować za pomocą dostępnych na rynku preparatów. Wysoką skutecznością cieszą się pasty na przebarwienia oraz wybielające szkliwo. Niezwykle pomocna jest także właściwa metoda szczotkowania zębów. Zdaniem wielu stomatologów w pozbyciu się przebarwień pomagają szczoteczki soniczne, które usuwają nawet do 100% więcej przebarwień – w porównaniu do zwykłych produktów.
Co na przebarwienia zębów?
Znaczne trudniejsze w usunięciu są przebarwienia powstałe w wyniku przyczyn wewnętrznych – leków, chorób i jakości spożywanego w dzieciństwie mleka. Z pomocą przychodzą jednak zabiegi stomatologiczne, w tym scaling i piaskowanie. Na czym polega różnica między nimi? Pierwsza z metod leczenia odbywa się za pomocą ultradźwięków. Podczas piaskowania rolę materiału usuwającego osad pełni krzemionka. W pozbyciu się przebarwień mogą pomóc także zabiegi wybielające.
Podsumowanie
Stany zapalne dziąseł, czy przebarwienia zębów mogą dotknąć każdego. Dlatego nie ryzykuj i zadbaj o swoje zęby, póki jeszcze jest na to czas. Odpowiednia pielęgnacja oraz zrównoważona dieta zminimalizują ryzyko występowania tych schorzeń. Warto również wspomnieć o tym, że schorzeń tych nie należy lekceważyć. Gromadzące się w jamie ustnej bakterie mogą wywołać poważniejsze choroby dziąseł. Zarówno w leczeniu zębów i dziąseł, jak i usuwaniu przebarwień, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne. Czasem również mogą zaszkodzić i przyczynić się do powstawania większych szkód.